Nepatīkamais kukainis – uts

Galvas utu uzbrukums ir nepatīkams un apgrūtinošs, bet veselībai parasti nekaitē!

Galvas utis ir kukaiņi, kas vairumā gadījumu dzīvo tikai cilvēku matos. Īpaši labi tās jūtas aiz ausīm, pakausī un deniņu tuvumā.

  • Galvas uts ķermenis ir 23,5 mm garš, tai ir sešas kājas, tā barojas tikai ar cilvēka asinīm. Līdzīgi odiem, utis ar savu durēja-sūcēja snuķīti ieurbjas galvas ādā un sūc asinis. Šādas koduma vietas var sākt stipri niezēt, bet to intensīva kasīšana mēdz izraisīt nepatīkamus iekaisumus.
  • Galvas utis neprot lēkt vai lidot. Saimnieka organismu tās var mainīt tikai tad, ja vairāku cilvēku galvas nonāk tiešā saskarē. Utis ar nadziņiem pieķeras pie mata un šūpojoties nokļūst uz cita cilvēka mata. Biežāk utis piemetas cilvēkiem, kas ir sabiedriski aktīvi un labprāt kontaktējas ar citiem. Lai galvas uts saostu cita cilvēka smaržu, pietiek pat ar samērā īsu saskari. Turklāt pieaugušai utij nepieciešama tikai viena minūte, lai pa matiem norāpotu apmēram 23 centimetrus.
  • Utu oliņas ikdienas sarunvalodā sauc par gnīdām. Tie ir balti brūngani vienādas formas veidojumi aptuveni smilšu graudiņa lielumā, kas pieķeras matam netālu no tā saknes. Blaugznas atšķiras no gnīdām ar balto krāsu un neregulāro formu, turklāt blaugznas var viegli izkratīt no matiem, turpretī gnīdas stingri pielīmējas matam un ir sevišķi grūti noņemamas.
  • Nesen no oliņām izšķīlušās utis, kas vēl nav spējīgas vairoties, sauc par jaunām utīm, jeb nimfām. Tās kļūst auglīgas pēc 9–12 dienām. Dzimumgatavību sasniegušas utis ir brūnganā krāsā, apmēram sezama sēkliņas lielumā. Galvas utu mātītes aptuvenais dzīves ilgums ir 30 dienas, un sava mūža laikā tā izdēj apmēram 150–300 oliņas.

Uts dzīves cikls

Oliņu (gnīdu) atrašanās vieta

Utu oliņas stingri piestiprinās matam tuvu pie galvas ādas.
0-7 diena

Uts attīstība oliņā

7-8 diena

Kāpura (jaunās uts) izšķilšanās

Kāpuri izšķiļas apmēram 7–8 dienas pēc oliņu izdēšanas.

Pēc kāpura izšķilšanās

Jaunās uts attīstība

Jaunā uts attīstās 9–12 dienu laikā, trīs reizes mainot ādu.

Svarīgi! Jaunās utis vēl nav dētspējīgas un nevar mainīt saimnieka organismu!

Līdz 50. dienai

Pieaugusi uts

Utu mātītes aptuvenais dzīves ilgums ir 30 dienas, un dzimumgatavības periodā tā katru dienu izdēj 5–10 oliņas.

Attēlu avoti: Oliņas/gnīda/kāpurs: Mandacaru Stiftung / Professor Hermann Feldmeier
Pieaugusī uts: I. Richling, W. Böckeler, Kiel