UTU UZBRUKUMS!

Utis neizvēlas, kuram rāpties uz galvas. Šī infekcija var skart ikvienu, neatkarīgi no dzimuma, vecuma vai sociālās piederības. Pārnest mājās utis var ne tikai bērndārznieks vai skolnieks, jo ar šiem mošķiem var inficēties arī sabiedriskajā transportā vai pat darba vietā.

Tomēr visbiežāk utainība (pedikuloze) skar bērnus vecumā no 3 līdz 11 gadiem. Utis tiem mēdz piemesties tiešā kontakta ceļā – saskaroties ar citu bērnu matiem. Retāks iemesls ir vienas ķemmes, matu gumijas vai cepures lietošana.

KAS JĀZINA BĒRNU VECĀKIEM… 

Ja bērns pastāvīgi kasa galvu, visticamāk, ka viņa matos ir iemitinājušās utis. Pēc statistikas gandrīz katrs trešais bērns vismaz reizi mūžā ir piedzīvojis utu uzbrukumu.  

Vislabāk utis jūtas uz galvas ādas. Tur tās ik pēc 2–3 stundām sūc asinis, vienlaikus ievadot galvas ādā siekalas ar fermentu, kas kavē asins recēšanu. Tieši šīs utu siekalas izraisa niezēšanu un vēlmi kasīt galvu. Utainība ir mokoša un apnicīga problēma, tomēr veselībai tā nav bīstama.

JA STIPRI NIEZ GALVA, MEKLĒJIET UTIS! 

Ja rodas šaubas, ka niezēšanas iemesls varētu būt utis, vispirms rūpīgi pārbaudiet bērnam galvas ādu un matus. Šim nolūkam vislabāk izmantot īpašo utu ķemmi, bet var izlīdzēties arī ar parasto ķemmi. Utis bieži mitinās aiz ausīm, kakla zonā un deniņu apvidū. Lēni izķemmējiet vienu matu šķipsnu pēc otras virzienā no saknēm uz matu galiņiem. Utis ir pelēcīgā vai brūnganā krāsā, un matu sukāšanas laikā tās iesprūst starp ķemmes zariem. Utu oliņas – gnīdas ir baltas vai brūnganas, tās izskatās līdzīgi blaugznām, bet ir īpaši grūti izķemmējamas. Galvas utis var viegli pārrāpot uz citu cilvēku matiem, tādēļ rūpīgi jāpārmeklē galvas āda un mati visiem ģimenes locekļiem un radiniekiem, kam bijusi saskare ar bērnu.

PAREIZAIS LĪDZEKLIS PRET UTĪM 

Mūsdienās efektīvai un drošai utu apkarošanai izmanto preparātus, kuru sastāvā ietilpst speciālas silikoneļļas – dimetikoni. Atšķirībā no klasiskajiem pretutu līdzekļiem, kas iedarbojas neirotoksiski, jauno dimetikonu preparātu pamatā ir fizikālās ārstēšanas princips. Pretutu līdzeklis NYDA® express satur divkomponentu (dual formula) dimetikonu jeb divu dažādu dimetikonu maisījumu.

Matos iesmidzinātais dimetikons, pateicoties tā fizikālajām īpašībām, iekļūst uts elpošanas sistēmā, izspiež no tā gaisu un izraisa uts nosmakšanu. Vienlaikus dimetikons bloķē arī gnīdu jeb utu oliņu elpošanas atveres, līdz ar to tiek novērsta jaunās uts izšķilšanās no oliņas un tālākā attīstība par pieaugušu galvas uti.

NYDA® express divkomponentu dimetikona efektivitāte ir pierādīta pētījumos. NYDA® bija pirmais dimetikona preparāts, kuru izmantoja, pētot dimetikona iedarbības mehānismu. Izpētes gaitā tika atzīts, ka NYDA® unikālā sastāva formula ar divkomponentu dimetikonu ir efektīvs līdzeklis pedikulozes ārstēšanā (Richling and Böckeler, 2008).

SVARĪGI! LAI APKAROTU UTIS, IR JĀIZNĪCINA GNĪDAS 

Viena galvas uts dienā izdēj līdz desmit oliņām, kuras sauc par gnīdām. Tās ir balti brūnganas, apmēram smilšu graudiņa lielumā. Gnīdas stingri pielīp matam tuvu pie galvas ādas.

Utu apkarošanā ir īpaši svarīgi, lai ārstnieciskais līdzeklis iznīcinātu utis un gnīdas jau pirmajā lietošanas reizē. Parasti par galveno problēmu kļūst nevis utu iznīcināšana, bet gan atbrīvošanās no gnīdām. Ja apstrāde ar pretutu līdzekli nav veikta pareizi vai preparāts nav bijis pietiekami iedarbīgs un gnīdas izdzīvo, no tām jau pēc 8–9 dienām izaug atkal jaunas utis, un viss cikls atkārtojas. Tādēļ gadījumā, ja līdzekļa lietošanas instrukcijā ir norādīts, ka ārstēšana jāatkārto, pastāv risks, ka šāds līdzeklis neiznīcina gnīdas.

Lai no galvas utīm atbrīvotos pēc iespējas ātrāk, ir būtiski lietot preparātu, kas iznīcina ne tikai utis, bet arī gnīdas. Ir veikts pētījums par dažādi pretutu līdzekļu efektivitāti gnīdu apkarošanā. Pētījuma rezultāti ir šādi: NYDA® express jau pēc 10 minūšu ilgas iedarbības iznīcina 95–100 % gnīdu, kamēr pārējie testētie līdzekļi iznīcina ne vairāk kā 50 % gnīdu [Heukelbach J. et al., 2011]. Preparāta NYDA® izcilos rezultātus gnīdu likvidēšanā apstiprina arī cits neatkarīgais pētījums, kurā tika noskaidrota galvas utu oliņu rezistence pret permetrīnu [Strycharz et al. 2012].