GALVAS UTIS IR SLIKTAS HIGIĒNAS PAZĪME!
NEPAREIZI!
Utu uzbrukums nekādā veidā nav saistīts ar higiēnu. Pret galvas utīm neaizsargā pat bieža galvas mazgāšana – utis tikai kļūst tīrākas un mierīgi dzīvo tālāk. Patiesībā galvas utis izplatās vietās, kur uzturas daudz cilvēku un kur starp tiem ir ciešs kontakts, kā tas ir, piemēram, skolās vai bērnudārzos. Galvām un matiem saskaroties (piem., kad bērni rotaļājas), utis var viegli izplatīties, pārceļojot no vienas galvas uz citu. Utis neprot lēkt vai lidot. Diemžēl šis mīts par slikto higiēnu rada situācijas, kad bērnu vecāki slēpj faktu, ka bērnam atrastas utis, un par to neinformē apkārtējos cilvēkus. Līdz ar to utis iegūst papildus laiku brīvai izplatībai.
GALVAS UTIS IZPLATA SLIMĪBAS!
NEPAREIZI!
Mūsu platuma grādos slimības neizplatās ar galvas utīm. Tās gan ir nepatīkamas un apnicīgas, bet veselībai principā nekaitīgas. Tomēr cilvēkam var rasties alerģiska reakcija pret uts siekalām. Utu darbības dēļ rodas nieze, un cilvēkam pastāvīgi gribas kasīt galvu. Dažos gadījumos tas izraisa bakteriālas infekcijas.
GALVAS UTIS PĀRNĒSĀ KAĶI UN SUŅI!
NEPAREIZI!
Galvas utis dzīvo tikai cilvēka matos, tās nevar pāriet no mājdzīvniekiem uz cilvēkiem. Lai galvas utis izdzīvotu, tām nepieciešamas cilvēka asinis. Tiesa, pastāv arī suņu un kaķu utis (un vēl daudzi citi utu veidi), taču cilvēkiem tās piemesties nevar! Tādēļ utu uzbrukuma laikā nav nekāda pamata ar pretutu līdzekļiem apstrādāt arī mājdzīvniekus.
VĒL DAUDZAS DIENAS PĒC APSTRĀDES GALVAS UTIS VAR IZPLATĪTIES AR GALVASSEGU, MATU SUKU, GULTAS VEĻAS U. TML. PRIEKŠMETU STARPNIECĪBU!
JĀ, BET RETI!
Tikai cilvēka galvā uts var atrast ideālu vides temperatūru un barību, kas tai obligāti nepieciešama izdzīvošanai. Bez regulārās barības uzņemšanas (apmēram ik pēc trijām stundām) uts var izdzīvot ne ilgāk kā 1–2 dienas. Paši priekšmeti reti kad ir „utaini”, tādēļ tiem īpaša apstrāde parasti nav nepieciešama. Gultasveļa un naktsveļa nav jāvāra, pietiek to nomainīt un izmazgāt 60 grādu temperatūrā. Tas pats attiecas uz cepurēm un dvieļiem. Toties ir svarīgi atrast avotu, no kurienes utis rodas, veikt ārstēšanu un informēt cilvēkus, kas ir bijuši saskarē ar šo avotu.