Biežāk uzdotie jautājumi
KĀ GALVAS UTIS VAIROJAS?
Galvas utu mātīte izdēj apmēram 5–10 dienā, tātad līdz 300 oliņām visā tās dzīves periodā, kas ilgst apmēram 30 dienas.
Utu oliņas jeb gnīdas stingri pielīp matam tā saknes un galvas ādas tiešā tuvumā. Gnīdas ir balti brūngani vienādas formas veidojumi apmēram smilšu graudiņa lielumā.
Pēc 7– 8 dienām no oliņām izšķiļas jaunās utis. Šajā stadijā utis vēl nav nobriedušas, tās nespēj vairoties un atstāt saimnieka galvu jeb mainīt saimnieka organismu.
Vēl pēc 9–12 dienām no jaunajām utīm ir attīstījušās pieaugušās utis. Tās ir brūnganā krāsā, apmēram sezama sēkliņas lielumā, apmēram trīs reizes lielākas nekā gnīdas.
KĀ UTIS PĀRVIETOJAS NO VIENAS GALVAS UZ OTRU?
Utis neprot lēkt vai lidot, bet tās spēj ātri pārvietoties – rāpot. Lai tās nokļūtu no vienas galvas uz otru, nepieciešams tiešs kontakts starp matiem. Galvas utis izplatās galvenokārt vietās, kur vienkopus uzturas daudz cilvēku. Tā kā bērni kopā rotaļājas, viņu galvas nonāk ciešākā saskarē, tādēļ utis biežāk sastopamas bērniem un skolēniem nekā pieaugušajiem vai pusaudžiem.
VAI UTIS PĀRNĒSĀ SLIMĪBAS?
Mūsu platuma grādos galvas utis slimības nepārnēsā. Par hipotētisko iespēju, ka utis tomēr varētu pārnēsāt slimības, zinātnieki joprojām strīdas un to uzskati ir diezgan pretrunīgi.
VAI UTIS DZĪVO PAKLĀJOS, APĢĒRBĀ, CEPURĒS, GULTAS VEĻĀ?
Nē. Lai utis izdzīvotu, tām nepieciešamas asinis. Ja utij asinis nav pieejamas, tā nomirst badā vai izžūst pēc nepilnām divām dienām. Oliņas visbiežāk tiek dētas tuvu pie galvas ādas, jo tām vajadzīgs siltums un mitrums. Tālāk no galvas ādas gnīdu izdzīvošanas iespējas ir mazākas.
VAI KATRS ĢIMENES LOCEKLIS IR JĀAPSTRĀDĀ AR PRETUTU LĪDZEKLI?
Nē. Tomēr ir būtiski rūpīgi pārmeklēt katra ģimenes locekļa matus un pārliecināties, ka tajos nav utis. Šim nolūkam ir piemērota speciālā utu ķemme. Apstrāde ar pretutu līdzekli nepieciešama tikai tad, ja konstatēta aktīva utainība. Šādā gadījumā visas personas, kam ir utis, jāapstrādā vienā un tajā pašā dienā, lai utis nesaviestos atkārtoti.
KURI MĀJSAIMNIECĪBAS PRIEKŠMETI JĀIZMAZGĀ VAI JĀAPSTRĀDĀ PĒC TAM, KAD LIETOTS PRETUTU LĪDZEKLIS?
Ārpus matiem utis var izdzīvot tikai īsu laiku. Tādēļ pilnīgi pietiek tikai izmazgāt spilvendrānu, taču arī tas nav obligāti. Utu ķemmi rūpīgi nomazgājiet ar ūdeni.
VAI TAISNĪBA, KA UTIS IR SLIKTAS HIGIĒNAS PAZĪME?
Nē. Galvas utu uzbrukums nekādā veidā nav saistīts ar higiēnas trūkumu. Regulāra matu mazgāšana pret utīm neaizsargā. Galvas utis neizvēlas savu saimnieka organismu pēc matu garuma vai krāsas. Viss, kas tām nepieciešams, ir siltums un asinis.
Maldīgais pieņēmums, ka utis ir sliktas higiēnas pazīme, nepalīdz atbrīvoties no utīm. Tieši otrādi –kauna sajūta bērnu vecākiem liek noklusēt utu saviešanos, tie nepaziņo par problēmu apkārtējiem cilvēkiem, un utis var nepamanītas izplatīties tālāk. Šis ir viens no biežākajiem iemesliem, kādēļ bērnudārzos un skolās ar utīm nākas cīnīties mēnešiem ilgi. Ja vienas klases vai grupiņas bērnus ar pretutu līdzekļiem neapstrādā vienlaicīgi, visticamāk, ka savstarpējā aplipināšanās atkārtosies.
KĀ NOVĒRST GALVAS UTU UZBRUKUMU?
Tirgū tiek piedāvāti vairāki ražojumi, par kuriem mēdz apgalvot, ka tie palīdz izsargāties no utu piemešanās. Tomēr bieži šādu līdzekļu iedarbība un efektivitāte nav pierādīta zinātniskos un klīniskos pētījumos. Turklāt nav nekādas vajadzības bērnus apstrādāt ar kādiem līdzekļiem jau iepriekš, ja utainību var ātri un efektīvi izārstēt, kad tā patiešām ir kļuvusi par problēmu.
Tādēļ ir svarīgi regulāri pārbaudīt, vai bērna galvā nav utis. Vislabāk to darīt ar speciālo utu ķemmi. Turklāt, mazgājot galvu, ieteicams lietot matu balzamu, jo tas padara bērna matus viegli sukājamus un atvieglo matu rūpīgu pārmeklēšanu ar utu ķemmi.
Utu uzbrukumu var palīdzēt novērst garu matu pīšana bizēs, jo šādā gadījumā tiešā kontakta varbūtība ar citu bērnu matiem kļūst mazāka.
KĀDĒĻ MANS BĒRNS AIZVIEN NO JAUNA DABŪ UTIS?
Ja pirmās pretutu apstrādes gaitā utu oliņas neiet bojā, no tām var izšķilties utu kāpuri, un utu dzīves cikls sāksies no jauna. Tādēļ ir īpaši svarīgi pēc 8–10 dienām no jauna pārbaudīt, vai utu apkarošana ir bijusi veiksmīga. Atkārtotas utainības iemesls var būt arī tāds, ka bērns ir saskāries ar kādu citu bērnu, kuram nav veikta pretutu ārstēšana. Tādēļ papildus vajadzētu informēt ne tikai skolu vai bērnudārzu, bet arī visu bērna paziņu loku. Ja tiek atrastas dzīvas utis, ārstēšana jāatkārto, un pēc tam bērna galva regulāri jāpārmeklē reizi nedēļā.
KĀDĒĻ NYDA® EXPRESS JĀLIETO UZ SAUSIEM MATIEM?
Ūdenim ir lielāks virsmas spraigums nekā līdzeklim NYDA® express, tādēļ ūdens nevar iekļūt uts elpošanas sistēmā. Turklāt mitrā vidē ūdens traucētu arī NYDA® express līdzeklim iespiesties utu elpceļos un to apkarošana nebūtu veiksmīga.
VAI NYDA® EXPRESS DRĪKST LIETOT ARĪ MAZĀKIEM BĒRNIEM?
Jā. NYDA® express ir piemērots bērniem jebkurā vecumā, turklāt šo līdzekli var lietot arī grūtnieces un māmiņas, kas baro ar krūti. Prakse rāda, ka šis līdzeklis dod pozitīvus rezultātus mazu bērnu ārstēšanā no utīm gan efektivitātes, gan panesamības ziņā.
VAI NYDA® EXPRESS DRĪKST LIETOT GRŪTNIECĪBAS LAIKĀ?
Jā. NYDA® express ir pretutu līdzeklis, kas piemērots gan grūtniecēm, gan barojošām māmiņām.
VAI DRĪKST LIETOT NYDA® EXPRESS, JA UZ GALVAS ĀDAS IR NOBRĀZUMI?
Nobrāzumi var nedaudz sūrstēt, taču nekādi riski saistībā ar NYDA® express lietošanu un nobrāzumiem nav novēroti.
Āda neuzsūc dimetikonus. Silikoneļļas tiek plaši izmantotas daudzos kosmētikas līdzekļos, kā arī ārstnieciskajos preparātos, piemēram, brūču ziedēs. Arī NYDA® express sastāvā esošais jojobas vasks tiek pielietots skūšanās līdzekļu un citu kosmētikas izstrādājumu ražošanā.
VAI JĀIEVĒRO KĀDI ĪPAŠI NORĀDĪJUMI, JA MATI IR KRĀSOTI?
Matu krāsošanu ieteicams veikt ne ātrāk kā divas dienas pēc NYDA® express lietošanas. Parasti divu dienu laikā no matiem tiek izmazgāti NYDA® express pārpalikumi.
Ja mati jau ir krāsoti, nav izslēgts, ka matu krāsa pēc NYDA® lietošanas nedaudz mainīsies vai tās noturība būs nedaudz īsāka. Tomēr kopš 2006. gada, kad šo preparātu sākām piedāvāt tirgū, nav dzirdēts, ka ar krāsotiem matiem būtu radušās kādas īpašas problēmas.
KĀ DARBOJAS VECMODĪGĀKI PRETUTU LĪDZEKĻI?
Klasiskie pretutu līdzekļi satur vielas ar neirotoksisku iedarbību, no kurām izplatītākā ir permetrīns. Šādu vielu iedarbība ir vērsta uz uts nervu sistēmu. Neirotoksisko preparātu pamatproblēma ir to panesamība. Ja nepieredzējis lietotājs izvēlas nepareizas devas un iedarbības laiku, var rasties problēmas ar preparāta toksiskumu un uzsūkšanos. Īpaši jutīgi pret toksiskumu ir bērni, jo to imūnsistēma un ādas aizsargslānis vēl nav līdz galam attīstījies.
Neirotoksisko preparātu otra vājā vieta ir to iedarbības princips. Gnīdu nervu sistēma attīstās tikai pēc 4 dienām. Tātad uz gnīdām agrākā vecumā neirotoksiskie līdzekļi parasti neiedarbojas. Trešais galvenais trūkums – daudzās valstīs ir konstatēta galvas utu rezistence pret neirotoksiskajiem utu apkarošanas līdzekļiem.
KĀDĒĻ PĒC 8–10 DIENĀM VĒLREIZ JĀPĀRBAUDA GALVA UN VAJADZĪBAS GADĪJUMĀ ATUTOŠANA JĀATKĀRTO?
Tas ir saistīts ar galvas utu dzīves ciklu. Tā kā utu oliņas ir īpaši noturīgas, pastāv iespēja, ka dažas no tām nebūs gājušas bojā pirmās ārstēšanas laikā. Jaunās utis izšķiļas no oliņām pēc 7–8 dienām. Tādēļ mati pēc 8–10 dienām ir jāpārmeklē no jauna. Otrās pretutu apstrādes gaitā, ko veic pēc 8–10 dienām, ir iespējams nogalināt jaunās utis, kas šajā starplaikā izšķīlušās no pāri palikušajām oliņām. Šīs otrās pretutu apstrādes mērķis ir pārraut utu dzīves ciklu. Turklāt matus ieteicams regulāri pārbaudīt arī citā laikā.
Tātad ir būtiski izvēlēties tādu preparātu, kas jau pirmajā lietošanas reizē iznīcina ne tikai galvas utis, bet arī gnīdas. Veicot pētījumu par dažādu līdzekļu efektivitāti cīņā pret gnīdām, NYDA® express jau pēc 10 minūšu ilgas iedarbības iznīcināja 95–100 % gnīdu, kamēr pārējie testētie līdzekļi iznīcināja ne vairāk kā 50 % gnīdu [Heukelbach J. et al., 2011]. Preparāta NYDA® izcilos rezultātus gnīdu likvidēšanā apstiprināja arī cits neatkarīgais pētījums, kurā tika noskaidrota galvas utu oliņu rezistence pret permetrīnu [Strycharz et al. 2012].
VAI NYDA® EXPRESS PALĪDZ ARĪ PRET CITIEM UTU VEIDIEM UN PRET KAŠĶI?
Tā kā NYDA® express darbojas fizikāli un nosprosto kukaiņu elpceļus, tiek pieņemts, ka līdzeklis var būt efektīvs arī citu veidu utu apkarošanā un cīņā pret kašķi. Tomēr šajā jomā vēl nav veikti pētījumi.
VAI NYDA® EXPRESS IR VIEGLI UZLIESMOJOŠS?
NYDA® express sastāvā ietilpst zemas viskozitātes dimetikons, kas ir potenciāli uzliesmojoša viela, līdzīgi matu lakai vai parfimērijas izstrādājumiem. Tomēr dimetikoni paši par sevi neuzliesmo, aizdegšanās var sākties tikai ar ārēja avota starpniecību. Dažādiem dimetikoniem ir atšķirīga uzliesmojamība.
Kopš 2006. gada, kad NYDA® parādījās tirgū, nav zināms vēl neviens starpgadījums, kas būtu saistīts ar NYDA® aizdegšanos.
Lai izvairītos no iespējamiem nelaimes gadījumiem, uz iepakojuma un lietošanas instrukcijā NYDA® express uzliesmojamība un izstrādājuma pareiza izmantošana tiek aprakstīta šādi: „Dažas no NYDA® express sastāvdaļām ir viegli uzliesmojošas, tādēļ šo līdzekli nedrīkst lietot atklātas liesmas vai karstuma avotu tuvumā. Turiet NYDA® express tālāk no aizdegšanās avotiem un preparāta lietošanas laikā nesmēķējiet.”
KAS IR DIMETIKONI?
Par dimetikoniem sauc lineāro polidimetilsiloksānu grupu, kuri parasti ir caurspīdīgi, bezkrāsas, bezsmaržas un hidrofobi šķidrumi. Polidimetilsiloksāna ķīmiskā formula ir (H3C)3SiO[SiO(CH3)2]nSi(CH3)3, kur n apzīmē atkārtoto monomēra vienību [SiO(CH3)2] daudzumu. Ķēdes garums ietekmē vielas fizikālās īpašības, piem., molekulmasu, viskozitāti un gaistamību. Polidimetilsiloksāniem ir zems virsmas spraigums, tādēļ tie spēj mitrināt lielāko daļu virsmu. Dimetikoni ir ķīmiski inerti un toksikoloģiski nekaitīgi. Caur ādu un gļotādu tie organismā neuzsūcas. Tos izmanto kā sastāvdaļu zālēs un kosmētikas līdzekļos – ādu aizsargājošās ziedēs, matu ieveidošanas līdzekļos, smaržu un zobu pastu sastāvā. Matu kopšanas līdzekļos esošā dimetikona koncentrācija ir 10–80 % robežās.